homepage nodu Majk
homepage AP Majk   novinky info fotky kontakt

 

3.6.2004 - kapacita brany hanspaul-city.net byla navysena na 3 Mbity
- uprava sektoru na AP Majk na CZFree.Majk.SEVER (sektor 60), CZFree.Majk.VYCHOD (sektor 60) CZFree.Majk.JIH (parabolka Tyhan, cca 25st.) a CZFree.Net (vsesmer), zmeny vedly k zestabilneni paternich spoju, zejmena spoj majk-vaanja, ktery je nyni naprosto bez problemu
- v planu je 5. sektor CZFree.Majk.ZAPAD a nove AP na Pernikarce
- vyroba optickych pojitek (ronja) na paterni spoje mezi APcky je v plnem proudu, v soucasne dobe jsou osazovany tistaky Twisteru a SMD Rx a Tx, dalsi Rx a Tx typu "vrabci hnizdo" jiz jsou hotove, vyroba mechanicke casti se take dokoncuje, takze jiz velmi brzy zacneme s testovanim prvnich optickych tras na spojich majk-carodej a carodej-plysak a pote se dostane na ostatni APcka jako Vaanja (to bude vzhledem ke vzdalenosti opravdu libustka) a Mour a dalsi, je na co se tesit...:-)

3.4.2004 - Bohuzel jsme museli pozastavit cinnost naseho FTP, archivu protoze pri vetsim zatizeni jsme nebyli schopni zajistit stabilitu paternich spoju. Nyni resime prechod paternich spojeni mezi APckama na jinou technologii, pravdepodobne opticka pojitka.
- Planujeme zapojeni routeru vyhrazeneho pro pruchozi CZFree traffic na APMour a jeho zapojeni do CZFree patere Bakulak <-> JiM <-> Stresovice <-> Mour (Hanspaulka)  <-> Lunix (Suchdol)

15.3.2004 - Upgrade nasi brany Hanspaul-City.Net na technologii CoproSys 10,5GHz probehl uspesne, brana ma nyni kapacitu 2Mb, kterou nyni neni problem navysovat az na teoretickych 16Mb full duplex. Spojeni do internetu doznalo vyrazneho narustu kvality (pingy do NIXu kolem 2-3ms) a stability (prakticky nulovy packetloss) a to i ve vecernich spickach, soucasne doslo ke snizeni cen internetovych tarifu, viz. stranka info.
- Zprovoznen vyhrazeny sektor pro APcka carodej, plysak, dyrinka, vitas.

17.1.2004 Spousta novinek na Hanspaulce...
- Nove AP vitas, v soucasne dobe se buduje dalsi AP na bodu dyrinka, ktere pokryje (pravdepodobne sektor 180)  zatim nepokryty svah na hanspaulce smerem k Babe.
- Pripravujeme novy sektor z AP majk, pres ktery by byly pripojeny APcka carodej, plysak, dyrinka a vitas.
- Zprovoznili jsme FTP archiv (480GB) pro hanspaulskou oblast CZF, kontaktujte me chcete-li pristup.
- Na vsesmeroe antene je nyni pripojeno celkem 12 klientu, na sektorovce na Orechovku 5 klentu.
- Na internetove gatewayi Hanspaul-City.Net dochazi k poslednim doladovacim pracem klientskeho systemu, umoznujicimu klientum zobrazit ruzne informace (napriklad grafy trafficu, uhrady plateb, apod.) a zakladni nastaveni (fakturacni udaje, zmeny rychlostniho tarifu..)
- Jedname s poskytovatelem o navyseni konektivity gatewaye ze stavajicich 1Mb na 2-3Mb, bude nutna zmena technologie ze soucasneho WiFi spoje pravdepodobne na CoproSYS 10,5GHz, po navyseni budou stavajici ceny za konektivitu poupraveny (pujdou mirne dolu) a bude mozne aktivovat rychlosti do vyse az 256kb/s, individualne i vyssi.

30.10.2003 Pripojeny nody Tillda, Tom a SPr. Pocet klientu na vsesmerovce nyni 7, na sektorovce 60st. 4.
Protoze nam ted parkrat zatuhnul router, tak jsme nainstalovali
resetator od Jakuba Ladmana, po prvnim zkouseni musim uznat, ze je sice velmi jednoduchy, ale taky naprosto funkcni, takze konec delsim vypadkum...

18.10.2003 Smerem na Orechovku jsme nainstalovali novou 60 st sektorovku, na ktere nyni jede AP vaanja a karlos-orechovka.

11.10.2003 Zprovozneno AP vaanja na Orechovce, pripojen node karlos-orechovka. Celkovy pocet klientu nyni 8.

4.10.2003 Dnes byla nase puvodni vsesmerova antena typu Aleo nahrazena kvalitnejsi vsesmerovkou AVH08 s horizontalni polarizaci. Kvalita linku u vsech dosavadnich klientu docela slusne narostla, takze urcite zmena k lepsimu.
Byl pripojen novy klient vranoch, takze pocet klientu na AP majk je nyni 6. Pristi vikend zprovoznime AP vaanja na orechovce.

 25.9.2003 Dnes v noci odesel procesor na nasem AP routeru (docela vyjimecna zalezitost, slysim o tom poprve, ale je to tak), takze se omlouvam za delsi vypadek trvajici cca. pul dne. Router byl nahrazen jinym strojem - Celeron 350, 64MB RAM, 4GB HDD.
Soucasne byl takze zrusen nas link na AP stresovice, jehoz neustale problemy s padanim nas router zatezovaly a zvysovalo se tak riziko nestability na nasem serveru. O znovuzprovozeni linky (a take tranzitni trasy AP stresovice - Lunix) jsme ochotni uvazovat jedine v pripade dedikovaneho spoje, tedy ze by na druhe strane byla vyhrazena smerovka nasim smerem. Soucasny stav (pripojeni na pretizenou vsesmerovku soucasne s ostatnimi klienty) byl neprijatelny, nestabilni a nepouzitelny.
Link na Lunixe do Suchdola zustava beze zmen.

 21.9.2003 Pripojen novy klient MikeCZ, takze se pocet klientu rozrusta na 5.

 15.9.2003 Breaking news!! Z duvodu velice nestabilni cesty ke stavajici internetove gateway Prometheus a jeji pretizenosti jsme se rozhodli zajistit si vlastni konektivitu od firmy Inway, jsme tedy schopni nabidnou velice solidni a stabilni pripojeni k internetu. Kapacita linky je cely 1Mbit/s, takze disponujeme rezervou pro spoustu dalsich pripadnych zajemcu za velmi vyhodne ceny, navic s moznosti dalsiho rozsireni kapacity linky dobudoucna.
Dalsi novinkou na Hanspaulce je nove AP Carodej (pripojene k AP majk), ktere vykryva hluchy prostor vycnelku nad Sarkou, kde nebylo pokryti ani od AP plysak, ani od AP majk.

 15.8.2003 Takze testovaci provoz ukoncen. Smerovka otocena na AP stresovice, nyni mame 3 klienty (vcetne AP Plysak). Router temer po mesici provozu ani jednou nevytuhnul, takze snad mu to vydrzi. Az se sejde minimalne 15 pripojenejch lidi na Hanspaulce, pujdem do vlastni internetovy konektivity 1MBit. Udelal jsem novou stranku s informacemi pro pripojeni - viz. info

 24.7.2003 Odjizdim na dovolenou, vracim se 4.8.2003, do te doby jede AP v testovacim provozu, takze full provoz nahodime pravdepodobne o vikendu 9.8.-10.8.2003, kdy mame v planu trochu pozmenit nynejsi stav, ja namirim smerovku na AP Stresovice misto Plysaka, kterej se pripoji ke me. Zajemci o pripojeni bud pockejte nez se vratim, nebo se domluvte s Carodejem (daniel@bruha.cz), ktery kdyz na nej budete hodny, vam kdyztak zmeri signal. Kdyby AP vytuhlo jsem schopen na dalku zaridit reset, kdyz mi poslete SMS, mobil mam zadanej v ICQ. Tak se tu zatim opatrujte.

 22.7.2003 Dnes vecer bylo zprovozneno AP na mem nodu, zatim testovaci provoz, protoze jeste neni doreseny routing klientu do ostatni site, je mozne zatim vyzkouset jen pripojeni k AP a silu signalu, na routingu ven se ted pracuje, dam vedet. Takze uvedu potrebne informace pro pripojeni:
  • ESSID: CZFree.Net
  • polarizace: vertikalni
  • brana: 10.11.66.1
  • maska podsite: 255.255.255.0
  • testovaci IP: cokoliv 10.11.66.99+

snad sem na nic nezapomel, az se vratim z dovoleny, udelam stranku s informacemi pro pripojeni at se to nemusi lovit tady...

 18.7.2003 Takže potřebný HW mám už doma: PC na router (AMD K6-300) poskytl Devonek, anténu všesměrovku 11dB sem sehnal za velice rozumnou cenu v Brně, kabely a konektory + karta XI-626 tady v Praze, takže o víkendu jdu do toho. Jelikož sem linuxový neználek, chci poděkovat Plyšákovi, že nabídl výpomoc s instalací a nastavením routeru. Včera se přihlásil další potenciální klient Dan Hájek, večer zkusíme baterkou viditelnost, vypadá to teď na 2 jisté klienty, přičemž oba pravděpodobně budou mít další zájemce v baráku, kterým to případně roztahají po kabelech, takže to začíná vypadat slibně.

 13.7.2003 Mám jednoho100% zájemce, druhej dává vědět, že by měl zájem, a třetí je na dovolený, vrací se koncem měsíce, počkám asi do konce měsíce, stejně pojedu eště na dovolenou. Ale už jsem rozhodnutej, začátkem srpna udělám APčko, staré PC mám, musím akorát vyřešit dovedení elektriky na půdu, ale snad s tim nebude problém.

 29.6.2003 Už jsem se rozkoukal a začínám koketovat s myšlenkou, že bych udělal AP, kdybych sehnal pár lidí, který by mi trochu přispěli na všesměrovku a další kartu, asi bych do toho šel. Na střeše dělám fotky a dávám si je na homepage, najdete je tady. Obesílám mailem pár lidí kteří maj nody na mapě blízko mě a uvidím, jsou sice prázdniny, ale třeba se někdo ozve...

 24.6.2003 Tak už sem definitivně přinutil xchaose (správce mojí internetové gatewaye Prometheus), aby mi poslal fakturu a já mohl za svojí internetovou konektivitu platit, takže už nejsem černý pasažér, šlape to jako hodinky, a na nervozní pokoukávání po hodinkách, které se mi zarylo pod kůži při připojení přes modem jsem dávno zapoměl, prostě balada. Občas to sice vypadne, ale to nevadí, navíc to není často...

 15.6.2003 Konečně se mi daří najít prográmek PrismTestUtilities a postup, jak nejprve vypnout autoregulaci ACL a poté nastavit správnou hodnotu registru karty CR31 na hexadecimální hodnotu 1E, která způsobuje, že již výkonem nevyčnívám z řady. Jediná vada na kráse je že nastavená hodnota se drží pouze do prvního resetu karty a je nutné vždy celý proces opakovat, takže hledám nějaké makro, které by to provedlo po startu automaticky.

 6.6.2003 Moje anténa síto 21dB přichází a já se loučím s provizorním vrtákem. Po instalaci se síla signálu zvedá a pohybuje se stabilně kolem 70-80%. Nastává ale druhý problém, moje sestava příliš vyzařuje, což by se jistě nelíbilo ČTU. Bohužel zjišťuji že ovladač karty neumožňuje pod Windows XP regulaci výstupního výkonu.

 1.6.2003 Chybí už jen pigtail (mám ho slíbenej od Plyšáka) a moje nervozita je na nejvyšší úrovni, nemůžu téměř ani spát... Konečně se mi ho podaří dohnat a přichází ke mě hanspaulská CZFree delegace (Plyšák, FerdaMravenec a Čaroděj). Naše kočka má z tolika lidí šok a prchá nejbližším oknem. Když dojde na instalaci pigtailu mezi kartu a kabel končící N-male konektorem, docházíme k mému zděšení a k obrovskému veselí příchozí delegace ke zjištění, že přinesený pigtail má taktéž zakončení N-male, z čehož bleskově činíme závěr, že homosexualita u N-konektorů není možná. Plyšák to však nevzdává a za pomoci pár bichlí z mojí knihovny se mu daří zajistit dotyk obou konektorů a zatížit tak aby aspoň trochu držely u sebe. Hurá, signál naskakuje na 40% a já poprvé bez modemu vychutnávám internet, zatím ve sdíleném pásmu 32kb/s.

 konec května Přišlo překvapení velmi zvedající mojí náladu. Téměř soused FerdaMravenec najednou "zezelenal", neboli stal se aktivně připojeným nodem. Po pár dnech zuřivé komunikace zjišťuji že přecejenom mám jistou šanci se k AP Plysak připojit. Mobilizuji tedy všechny síly, půjčuji si notebook s WiFi kartou a vydávám se znovu na střechu. Po asi hodině balancování nakonec přecejenom signál chytnu a to cca ve výšce 2m nad komínem. Nastává rychlý spád věcí a já pořizuji kartu Z-COM XI-626, 25m kabelu Belden H1000 (bydlim až v suterénu), konektory a 3m stožár z nerezové tyče s úchytkama na komín. Anténu "vrták" mám zatím půjčenou od Čaroděje (protože moje je objednaná a jde poštou), vypadá to naprosto šíleně, protože je na tu tyč zatím přidělaná izolepou...:-))

 prostředek května Nadšení mírně opadá, protože myšlenka je sice skvělá, neb realizace složitější, po návštěvě střechy zjišťuji že jediné rozumné AP v oblasti Hanspaulky je za řadou domů přes ulici a že nemám tedy pravděpodobně přímou viditelnost...:-(

 začátek května Poprvé jsem zabrouwsil na stránky www.czfree.net .  Protože jsem již delší dobu jako zdatný modemista hledal efektivnější a levnější řešení celá záležitost mě nadchla a strávil jsem k velké radosti mé telefonní linky (a hlavně tel. účtu který přišel později) zbytek noci pročítáním tchto stránek Po překonání určité doby, kdy vůbec ničemu nerozumím sem se zaregistroval a zanesl svoji pozici do monitoru (ortomapa Prahy s body členů CZFree.Net)